Hava Durumu Tahminlerinin Doğruluğu Ne Kadar?

Hava durumu ölçümleri, ekseriyetle hava bilgisi istasyonları aracılığıyla meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar güçı ve doğrultuü, nem nispetı, gaz yuvarı basıncı, evetğış miktarı ve türü kabil çeşitli hava koşullarını ölçmek dâhilin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseriyetle manuel yahut otomatik yöntemlerle strüktürlır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri aracılığıyla meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseriyetle radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine için alev, nem ve rüzgar güçı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve belli başlı aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler daha az maliyetli ve daha çapkındır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini esenlayarak, hava tahminleri ve iklim değnöbetikliği çaldatmaışmaları kabil birgeniş alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, saf kıran ikazları ve sair meteorolojik bilgilerin esenlanmasına yardımcı olur.

Meteoroloji, hava ve iklim vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabil mevzularla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu alanda etkinlik gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birgeniş ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal savunma bakanlıkları yahut çbasamak bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, uydu verilerine ve sair kaynaklara muvasala esenlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve sair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel organizasyonu aracılığıyla tanınmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü kılmak, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını hazırlamak ve iklim değnöbetikliği ile alakadar tetkikatı özendirme kılmak kabil görevleri namına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir